Biblioteka


 

                                


INFORMACJE  ARCHIWALNE
- najnowsze na www.pspmurow.murow.pl


           
WIADOMOŚCI BIBLIOTECZNE 2015/ 2016

             JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM!

            10 czerwca uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Murowie, podobnie jak tysiące uczniów w całej Polsce, wzięli udział w ustanawianiu rekordu w masowym, jednoczesnym czytaniu książek. Organizatorem wydarzenia, podobnie jak zeszłorocznych Ogólnopolskich Wyborów Książek, była Redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.
            Akcja pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam” przede wszystkim miała promować wśród uczniów czytanie i książki. Jak podkreślają eksperci, jedyna nadzieja na wzrost fatalnych wskaźników czytelnictwa (według badań Biblioteki Narodowej w 2015 r. 63% Polaków powyżej 15 roku życia nie przeczytało ani jednej książki) leży w dorastającym pokoleniu. Ustanawianie rekordu w masowym, jednoczesnym czytaniu miało również na celu inicjowanie mody na czytanie, pokazanie nieczytającym uczniom, że czytanie to powszechne zjawisko wśród ich rówieśników oraz że można i należy się nim chwalić.
            W murowskiej podstawówce akcja „Jak nie czytam, jak czytam” przybrała formę pikniku z książką. O 10.30 161 uczniów pod opieką 9 nauczycieli udało się do pobliskiego parku, gdzie na kocach, trawie, ławkach, w wygodnych pozycjach każdy czytał swoją książkę, pogryzając przy tym przyniesione ze sobą smakołyki lub drugie śniadanie.
            Jaki zasięg miało to wydarzenie, ilu uczniów wzięło w nim udział, będzie wiadomo na przełomie czerwca i lipca, gdy do organizatora spłyną wszystkie sprawozdania.
W naszej szkole już dziś wiemy, że było to bardzo udane przedsięwzięcie – mile spędzony czas z książką, w pięknym otoczeniu, wśród kolegów.
            Nie ma sensu łudzić się, że każdy nasz uczeń stanie się zapalonym czytelnikiem, ale, między innymi dzięki takim akcjom, część z nich – owszem.
                                                                                                      mgr Dorota Fiebich
                                                                                                                                      

 TO WARTO PRZECZYTAĆ!

Od kilku miesięcy w Publicznej Szkole Podstawowej w Murowie realizowany był projekt edukacyjny pod hasłem „To warto przeczytać!”. Wszystkie klasy wspólnie z wychowawcą czytały głośno na lekcjach wybrane książki zakupione do biblioteki szkolnej w ramach rządowego programu „Książki naszych marzeń”, a następnie miały za zadanie przygotować prezentację reklamującą poznaną lekturę lub serię książek.
Podsumowanie projektu oraz prezentacja wybranych „książek marzeń” nastąpiły podczas spotkań klas I-III oraz IV-VI zorganizowanych 28 kwietnia w ramach szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

Wystąpienia wszystkich klas były bardzo ciekawe, a ich forma różnorodna. Wzbudziły zainteresowanie zarówno kolegów, jak i nauczycieli. Młodsi uczniowie przygotowali kolorowe plakaty, książki lektur i krótkie scenki. Starsi – inscenizacje i prezentacje multimedialne. Wszystkie wystąpienia wskazywały na duże zaangażowanie młodych czytelników i ich opiekunów oraz na ogromną pomysłowość w realizacji zadania. Powstałe prace plastyczne stały się dekoracją szkoły oraz zaprezentowane zostały na wystawie w bibliotece szkolnej. Skutecznie reklamują przedstawiane książki, o czym świadczą wypożyczenia w bibliotece.

Wśród lektur, które według uczniów naszej szkoły warto przeczytać, znalazły się przygody Hani Humorek Megan McDonald i Pana Kuleczki Wojciecha Widłaka, serie „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka oraz „Opowiem ci mamo...” wydawnictwa Nasza Księgarnia.
Starsi uczniowie reklamowali serię Agnieszki Stelmaszyk „Biuro Śledcze Tomuś Orkiszek i Partnerzy”, książkę Martina Widmarka „Antykwariat pod Błękitnym Lustrem”, bardzo popularne książki o psie Elfie Marcina Pałasza oraz „Serię w kratkę” dla dziewcząt wydawaną przez Naszą Księgarnię.

Podczas każdego ze spotkań odbył się również szkolny konkurs recytatorski, w którym wzięli udział przedstawiciele wszystkich klas wyłonieni wcześniej w eliminacjach klasowych. Poziom recytacji był wysoki, a sam konkurs wzbudził duże zainteresowanie uczniów, co przejawiało się wyjątkowym ich skupieniem podczas występów kolegów.
Wśród młodszych uczniów, którzy recytowali wiersze Jana Brzechwy, I miejsce zajął Wojtek Lubacz z kl. II a za piękne wykonanie utworu „Staś Pytalski”. II miejsce przypadło Zuzi Siekierce z kl. I a, a III  i nagroda publiczności - Kindze Krzemińskiej z kl. III.
Uczniowie klas starszych prezentowali zabawne wiersze Doroty Gellner ze zbioru „Zawiłości miłości”. Zdobywcą I miejsca, a zarazem nagrody publiczności, został Cezary Małecki z kl. V,
II nagrodę otrzymała Oliwia Bryza (kl. VI b), a III – Marceli Gleń (kl. V).

Podczas szkolnych obchodów Dnia Książki wręczono również nagrody i wyróżnienia uczestnikom konkursu plastycznego na serię ilustracji do ulubionej książki, a także rozstrzygnięto międzyklasowy konkurs „Książki za makulaturę”. Łącznie w ciągu 4 tygodni zebrano ponad tonę kartonów, starych książek i gazet. Zdecydowanym zwycięzcą w tej rywalizacji okazała się klasa V, która zgromadziła 325 kg. Najbardziej zaangażowane w zbiórkę makulatury klasy (V, IV, II a, III) otrzymały nagrody, a wszyscy uczniowie słodycze zakupione przez dyrektor szkoły.

Według opublikowanego niedawno przez Bibliotekę Narodową raportu o stanie czytelnictwa, w 2015 r. 63% Polaków powyżej 15 roku życia nie przeczytało ani jednej książki.
Nadzieją są dzieci, dlatego warto i należy różnymi metodami propagować czytelnictwo w szkole, gdyż jest to czas, gdy przestaje się czytać z przymusu, a zaczyna dla przyjemności. Kto nie odkryje radości z czytania w wieku szkolnym, z reguły nie odkrywa jej nigdy.

                                                                                                          mgr Dorota Fiebich

            


SPOTKANIE AUTORSKIE Z MARCINEM PAŁASZEM

            W czwartek, 7 kwietnia, Gminna Biblioteka Publiczna w Murowie po raz kolejny zaprosiła uczniów murowskiej podstawówki na spotkanie autorskie. Tym razem jego bohaterem był autor bardzo lubianych przez dzieci książek o przygodach przesympatycznego psa Elfa – wrocławianin, Marcin Pałasz. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy V pod opieką pani Urszuli Klimek, którzy na szkolne obchody Dnia Książki przygotowują prezentację poświęconą pisarzowi i jego książkom, oraz najaktywniejsi czytelnicy klas II – VI pod opieką pani Doroty Fiebich.
            Marcin Pałasz od pierwszych minut nawiązał z uczniami świetny kontakt, a jego otwartość i poczucie humoru zaskarbiły mu ich sympatię, podobnie jak wcześniej wielu czytelników jego książek. Pisarz opowiadał o swojej drodze do pisarstwa oraz o radości z wykonywania tego, co lubi robić. Mówił o nietypowym trybie życia, jakie prowadzi, o pracy twórczej oraz źródłach literackich pomysłów. Jednak najwięcej czasu poświęcił opowieściom o swoich książkach, zwłaszcza tych, których bohaterem jest jego największy przyjaciel, przygarnięty ze schroniska pies Elf. To właśnie pierwsza książka jemu poświęcona, „Sposób na Elfa”, przyniosła pisarzowi w 2013 roku upragnioną przez każdego twórcę piszącego dla dzieci Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego i statuetkę Koziołka Matołka.
            Odpowiadając na pytania uczniów, Marcin Pałasz podkreślał m.in. znaczenie czytania, jego wartość dla każdego człowieka, a zwłaszcza tego, kto w przyszłości pragnie zostać pisarzem.
            Podziękowaniem za ciekawe spotkanie były gromkie brawa, bukiet kwiatów oraz piękne ilustracje do najnowszej książki pisarza pt. „Szczęśliwi liczą czas” wykonane przez uczniów klasy II a pod opieką pani Ewy Stasicy. Wzbudziły one zainteresowanie pisarza, gdyż okazało się, że ma w planach wydanie książki z ilustracjami wykonanymi przez czytelników. Na koniec był jeszcze czas na pamiątkowe zdjęcia, z których część, za zgodą pisarza, zostanie wykorzystana w uczniowskiej prezentacji, autografy oraz wpis do kroniki biblioteki.
            Marcin Pałasz pokazał naszym uczniom, że pisarz to zwyczajny człowiek, a nie posągowa postać z encyklopedii. Zwrócił ich uwagę również na to, jak ważne jest, aby człowiek robił w życiu to, co sprawia mu przyjemność, radość, którą może obdarzać innych. Nas, dorosłych, utwierdził natomiast w przekonaniu, że nic tak nie zachęca do czytania, jak interesujące spotkanie z autorem ciekawych książek – już tego samego dnia z biblioteki szkolnej uczniowie wypożyczyli większość utworów Marcina Pałasza, o wiele cenniejszych niż jeszcze dzień wcześniej, gdyż ozdobionych dedykacją i autografem pisarza.                                                                                                          Dorota Fiebich

                                                                                             

  WITAMY W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

22 lutego 2016 r. odbyły się spotkania z uczniami klas I a i I b, podczas których zostali oni pasowani na czytelników szkolnej biblioteki. Najpierw jednak poznali zasady korzystania z biblioteki i wypożyczania książek oraz rozmieszczenie księgozbioru dla młodszych czytelników. Następnie opowiadali o swoich ulubionych lekturach i o tym, jak należy o nie dbać.
Po uroczystym ślubowaniu samodzielnie wypożyczali wreszcie książki, niektórzy po raz pierwszy, i składali nieporadne jeszcze podpisy na swoich kartach czytelników. Obdarowani dyplomami, książeczkami, zakładkami i naklejkami  Fundacji ABC XXI oraz plakatami zwierząt, opuszczali bibliotekę, deklarując długotrwałą przyjaźń z biblioteką, książkami i panią bibliotekarką.


mgr D. Fiebich

21 lutego – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Ten wyjątkowy w kalendarzu dzień ustanowiony został przez UNESCO w 1999 r., aby z jednej strony zwrócić uwagę na bogactwo języków na świecie, a z drugiej przestrzec przed zagrożeniami, które systematycznie doprowadzają do wymierania wielu z nich.
Jest on również okazją do pokazania piękna języka ojczystego, jego bogactwa, możliwości, odmian, do zabaw językowych oraz analizy najczęściej popełnianych błędów.
Zachęcam wszystkich do zapoznania się z ciekawostkami umieszczonymi na gazetce poświęconej polszczyźnie w holu szkoły oraz z mapą gwar i dialektów zaprezentowaną na tablicy obok biblioteki szkolnej. Zapraszam również do odwiedzenia samej biblioteki, w której przygotowana została wystawka książek popularyzujących nasz język ojczysty i mogących stanowić pomoc dla tych, którzy chcą mówić i pisać poprawnie.                                            
                                            
mgr D. Fiebich

KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ
W tym roku szkolnym biblioteka PSP w Murowie uczestniczy w programie Ministerstwa Edukacji Narodowej „Książki naszych marzeń”. Program ten przede wszystkim umożliwił nam zakup nowości wydawniczych do biblioteki w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych.

Za pieniądze z programu zostało zakupionych 100 książek – przede wszystkim wybrane przez uczniów w marcu 2015, podczas zorganizowanych w szkole "Ogólnopolskich Wyborów Książek", a także kontynuacje popularnych wśród dzieci serii wydawniczych oraz lubiane przez nie książki popularnonaukowe. Są to zatem lektury,  którymi nasi czytelnicy są autentycznie zainteresowani, bliskie ich doświadczeniom w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata, pięknie wydane, które, miejmy nadzieję, rozbudzą ich ciekawość poznawczą.
Dodatkowo uczniowie, tak jak było to już praktykowane w naszej bibliotece, będą mieli możliwość wypożyczenia nowych książek na okres ferii letnich i zimowych, co powinno pogłębić w nich nawyk czytania i podtrzymać zainteresowanie nim.

W ramach programu przewidziane są również ciekawe warsztaty czytelnicze, konkursy i imprezy (część z nich już się w bibliotece odbyła). Wydarzenia te mają służyć przede wszystkim popularyzacji i promocji czytelnictwa. Podstawowym rezultatem programu ma być trwałe zainteresowanie młodych ludzi czytaniem. Aby tak się stało, muszą doświadczyć przyjemności z czytania, odkryć w nim atrakcyjny sposób zdobywania wiedzy o świecie, rozwijania zdolności i zainteresowań, a także spędzania wolnego czasu.

Program „Książki naszych marzeń” poprzedza Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, który w latach 2016-2020 będą wspólnie realizować ministerstwa edukacji narodowej oraz kultury i dziedzictwa narodowego i do którego nasza biblioteka również aplikuje.

Nowe książki są już w bibliotece! Proszę tylko o kilka dni cierpliwości, gdyż trwają intensywne prace nad przygotowaniem ich do udostępnienia czytelnikom.

ZAPRASZAM WSZYSTKICH UCZNIÓW DO BIBLIOTEKI!


                                          mgr Dorota Fiebich

BAJKOWE KONKURSY ROZSTRZYGNIĘTE!
            Oto wyniki:

  Konkurs na portret bohatera ulubionej bajki:
  I miejsce – Amadeus Kinder – kl. II b
 II miejsce – Wojtek Talacha – kl. II b
III miejsce – Sabina Fechse – kl. II a
                      Nadia Hudaszek – kl. I a

  Konkurs na portret Pippi:
  I miejsce – Ewelina Stachura – kl. VI b
 II miejsce – Angelika Stanuch – kl. VI b
III miejsce – Patrycja Kruszelnicka – kl. VI b
                      Amelia Kozieł – kl. VI b

  Konkurs na kukiełkę Pippi:
  I miejsce – Marta Mazurek – kl. IV
 II miejsce – Wojtek Talacha – kl. II b
III miejsce – Daria Niemiec – kl. IV

                     Oliwia Grubiak – kl. III


Z okazji przypadającego 5. 11. 2015 r. Dnia Postaci z Bajek biblioteka szkolna ogłasza dwa konkursy:
1. Konkurs rysunkowy dla uczniów klas I-III pod tytułem "Bohater mojej ulubionej bajki".
2. Konkurs dla uczniów klas I-VI na kukiełkę lub portret Pippi Pończoszarki.

Prace konkursowe można wykonywać dowolną techniką plastyczną na kartce z bloku w formacie A4. Podpisane na odwrocie imieniem i nazwiskiem, z podaniem klasy, której jest on uczniem, można składać w bibliotece szkolnej lub u p. D. Fiebich do wtorku,3.11. 2015 r. Kukiełki Pippi będą przyjmowane do 10. 11. 2015 r.

Komisja konkursowa wybierze po 3 najciekawsze prace w każdej kategorii. Zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe.

Wszystkie prace zostaną zaprezentowane na szkolnej wystawie.

PAŹDZIERNIKA 2015
Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W maju 2015 r. nasza biblioteka została zgłoszona do ogólnopolskiego programu Centrum Edukacji Obywatelskiej "Czytam sobie w bibliotece". Na początku roku szkolnego otrzymaliśmy przesyłkę z książkami oraz materiały edukacyjne dla uczniów. Teraz nadszedł czas realizacji programu.

19. 10. 2015 r. uczniowie klasy IIa uczestniczyli w bibliotece w zajęciach czytelniczych "podróżnicy na tropie odkryć" zrealizowanych na podstawie książki Rafała Witka "Maja na tropie jaja". W opowiadaniu tym papuga - poszukując swojego jaja - wybiera się w daleką podróż i znajduje coś znacznie cenniejszego, niż miała nadzieję znaleźć - swoje pisklę. Podczas spotkania uczniowie natomiast wybrali rzeczy przydatne podczas podróży, poznali środki lokomocji popularne w różnych krajach oraz samodzielnie wykonali bagaż (walizki, torby), do którego spakowali paszport, bilet oraz teczki " Czytam sobie w bibliotece i jest super".

Klasa IIb odwiedziła bibliotekę 22. 10. 2015 r, aby wziąć udział w zajęciach "Szarka i wilki" zrealizowanych na podstawie książki Ewy Nowak "Szarka". Była to wycieczka do lasu podczas której uczniowie naśladowali jego odgłosy, tropili zwierzęta, poznawali życie i zwyczaje wilków oraz samodzielnie wykonali pacynkę wilczka. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał materiały edukacyjne z teczki " Czytam sobie w bibliotece".

WRZESIEŃ 2015
Wrzesień w bibliotece w tym roku upłynął pod znakiem podręczników. Do księgozbioru wpisano 245 podręczników dla klasy II oraz 190 dla klasy IV. Uzupełniono również stan "Naszego Elementarza" dla klasy I. W trakcie roku szkolnego będą napływać kolejne części podręczników dla klasy II.

WIADOMOŚCI BIBLIOTECZNE 2014/ 2015

 Miło mi poinformować, że nasza biblioteka została wylosowana przez organizatorów Ogólnopolskich Wyborów Książek i pod koniec maja dotarła do nas nagroda w postaci kilku książek dla dzieci oraz podziękowania za organizację wyborów szkolnych.
W całej Polsce do akcji przyłączyło się 2368 placówek, w których głosowało 446989 osób. Szczegółowe wyniki głosowania można znaleźć na stronie www.wyboryksiazek.pl w zakładce wyniki.

1 czerwca Centrum Edukacji Europejskiej (CEO) ogłosiło wyniki rekrutacji do projektu „Czytam sobie w bibliotece”. Jego celem jest promocja czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci. Zainteresowanie bibliotek było ogromne i rozegrała się prawdziwa walka o miejsca – rekrutacja, która miała trwać do 15 września, zakończyła się po 6 dniach.                            Uczestnicy projektu otrzymają m. in. komplety książek, plakaty oraz teczki małego czytelnika zawierające materiały dla dzieci biorących udział w zajęciach czytelniczych.      Nam się udało – biblioteka PSP w Murowie znalazła się wśród 900 szczęśliwców zakwalifikowanych do programu, który realizowany będzie po wakacjach.

LISTA NAJCIEKAWSZYCH KSIĄŻEK WEDŁUG UCZNIÓW
NASZEJ SZKOŁY USTALONA W TRAKCIE SZKOLNYCH WYBORÓW KSIĄŻEK

PRZEPROWADZONYCH 26.02.2015 ROKU

Kliknij, by powiększyć!

   

 KOCIE KONKURSY ROZSTRZYGNIĘTE!

            Oto lista zwycięzców w konkursie plastycznym KOT POCZTOWY:

            KLASY IV – VI

I miejsce  - Milena Złotucha, kl. V b

II miejsce - Amelia Kozieł, kl. V b
                - Marlena Gonsior, kl. VI a
                - Emilia Sokalska, kl. VI a

III miejsce – Lena Jermakowicz, kl. VI a
                  - Ola Czyszczoń, kl. V a
                  -  Ewelina Stachura, kl. V b

KLASY I - III

I miejsce – Vanessa Hermansa, kl. I a
               -  Wojciech Talacha, kl. I b
 
II miejsce – Klaudia Sokalska, kl. II
                 - Natalia Bańska, kl. I a
                 - Oliwia Grubiak, kl. II

III miejsce – Amelia Dambowy, kl. I a
                  - Wiktoria Mikosz, kl. I a


            W konkursie SZUKAMY KOCICH BOHATERÓW dwa równorzędne miejsca I

 zajęły uczennicy klasy IV : Zosia Fiebich i Maja Znamirowska.

            Każda z nich znalazła w książkach ponad 70 kocich postaci. Nagrodę otrzymuje również Wiktoria Mikosz z klasy I a.
                                                                                                                     
                                                                                                                               mgr Dorota Fiebich  

17 lutego to Światowy Dzień Kota. Z tej okazji biblioteka szkolna ogłasza 2 konkursy dla uczniów wszystkich klas:

1) konkurs plastyczny pod hasłem „Kot pocztowy”,
2) konkurs „Szukamy kocich bohaterów”

oraz zaprasza na wystawę „KOCIE SPRAWY”, która prezentowana będzie w bibliotece od 12 lutego 2015 r.

   Dokładne informacje dotyczące konkursów znajdują się na gazetce obok biblioteki oraz w zakładce biblioteka na stronie szkoły. Można je również uzyskać u pani Doroty Fiebich oraz nauczycielek plastyki.

Regulamin konkursu plastycznego
„KOT POCZTOWY”

1.     Wykonaj projekt znaczka pocztowego z kocim motywem.
2.     Praca powinna mieć format A4, technika jej wykonania jest dowolna.
3.     Projekty podpisane na odwrocie (imię, nazwisko ucznia, klasa) należy składać w bibliotece szkolnej do 20.02.2015 r.
4.     Każdy uczestnik konkursu może zgłosić dowolną liczbę prac.
5.     Jury w składzie: nauczyciele plastyki oraz nauczyciel bibliotekarz przyzna po 3 nagrody w dwóch kategoriach wiekowych;
a)      klasy I – III,
b)     klasy IV – VI.

6.     Ogłoszenie wyników nastąpi na początku marca.

KONKURS „SZUKAMY KOCICH BOHATERÓW”

   Na karcie podpisanej imieniem i nazwiskiem ucznia należy podać jak najwięcej imion kocich bohaterów, przy każdym zaznaczając tytuł książki, w której występuje.
   Osoba, która wymieni ich najwięcej, otrzyma „kocią” nagrodę.
   Kartki z imionami kocich bohaterów należy składać w bibliotece lub u pani Doroty Fiebich do 27.02.2015.
   Ogłoszenie wyników nastąpi na początku marca.
                  
POWODZENIA!

WIADOMOŚCI BIBLIOTECZNE 2013/ 2014

DOTARŁA WYCZEKIWANA NAGRODA


   Na początku grudnia 2013 roku biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej w Murowie została zgłoszona przez zaprzyjaźnioną z nami Gminną Bibliotekę Publiczną w Murowie do ogólnopolskiej akcji „Tona książek do rozdania” w kategorii „Placówki do obdarowania”. Konkurs, którego organizatorem był krakowski portal Nowowydane z nowościami wydawniczymi, grami oraz multimediami, trwał od 1.12.2013 r. do 31.03.2014 r. i polegał na zebraniu jak największej ilości głosów internautów. Każdy głosujący mógł oddać jeden głos raz na godzinę.
Dla zwycięzcy w naszej kategorii przygotowano 150 kg książek, dla placówki, która zajęła II miejsce – 100 kg, a dla trzech kolejnych po 50 kg książek.
            Jak już informowałam, nasza biblioteka, na którą oddano blisko 7600 głosów, zajęła V miejsce, a co się z tym wiązało, spodziewaliśmy się przesyłki z 50 kg książek.
Na nagrodę przyszło nam jednak czekać długo, ale wreszcie dotarła. Tuż przed Bożym Narodzeniem otrzymaliśmy 2 kartony pełne książek (85 egzemplarzy). Część z nich wzbogaci zbiory biblioteki, część zostanie przeznaczona na nagrody dla uczniów.
            Pragnę podziękować wszystkim, którzy głosowali na naszą szkolną bibliotekę. Wiem, że wielu z nich robiło to w sposób bardzo systematyczny. Mamy swoich sprzymierzeńców również za granicami Polski. Na koniec składam jeszcze raz podziękowania Gminnej Bibliotece Publicznej w Murowie – pani dyrektor Halinie Lubacz oraz pani Małgosi Stefanek - za pamięć o naszej bibliotece, życzliwość i zgłoszenie nas do konkursu.         


mgr Dorota Fiebich

Nowe książki w szkolnej bibliotece

W październiku 2014 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Murowie realizowała projekt „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z zapotrzebowaniem partnerskich bibliotek szkolnych”.
Po wspólnych ustaleniach z biblioteką Publicznej Szkoły Podstawowej w Murowie powstała lista książek oraz audiobooków, które zostały zakupione i przekazane nam w depozyt. Wszystkie znalazły już miejsce na bibliotecznych półkach. Wśród nowości znajdują się zarówno lektury szkolne, jak również beletrystyka dziecięca.
W sumie otrzymaliśmy 68 woluminów oraz 4 audiobooki 
o łącznej wartości 1340,95 zł.
Depozyt ten w znaczący sposób zasilił księgozbiór naszej szkolnej biblioteki, m.in. poprzez uzupełnienie i wzbogacenie zestawu lektur.


                                                                                             mgr Dorota Fiebich
   
SPOTKANIE AUTORSKIE Z AGNIESZKĄ FRĄCZEK


            22 listopada 2013 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Murowie odbyło się spotkanie autorskie z poetką, panią Agnieszką Frączek. Uczestniczyli w nim uczniowie klas II, III oraz IV a i IV b Publicznej Szkoły Podstawowej w Murowie. Do spotkania tego przygotowywaliśmy się już wcześniej na lekcjach języka polskiego, czytając fragmenty książek poetki oraz rozmawiając o poruszanych w nich problemach językowych.

            Najpierw pani Agnieszka opowiadała nam o sobie i czytała swoje wiersze. Stanowiły one pretekst do rozmowy o popełnianych przez Polaków„bykach” językowych, o wyrazach wieloznacznych oraz słowach, które mają identyczne brzmienie, ale zapisywane są w różny sposób. Poetka uczulała nas, na przykład, na poprawną wymowę wyrazu WŁĄCZAĆ oraz prawidłową odmianę liczebników porządkowych wielowyrazowych.

            W następnej części spotkania zadawaliśmy pisarce różne pytania dotyczące jej życia i twórczości, na które wyczerpująco odpowiadała. Na koniec spotkania mogliśmy otrzymać autograf poetki i zrobić z nią zdjęcie.

            Naszym podziękowaniem za za ciekawe i pouczające spotkanie były kwiaty oraz obraz przedstawiający koty, ulubione zwierzęta pani Agnieszki, wykonany przez nasze koleżanki: Oliwię Bryzę, Oliwię Nawrot oraz Amelię Kozieł.2013 – Rok Juliana Tuwima

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima – we wrześniu obchodziliśmy 119 rocznicę urodzin poety, a w grudniu przypada 60 rocznica śmierci autora „Lokomotywy”. Z tej okazji oraz z okazji Światowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych (październik) biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej w Murowie przygotowała dla swoich czytelników dwie propozycje:

1.      Wystawę poświęconą Julianowi Tuwimowi.
2.      Konkurs plastyczny dla wszystkich uczniów na najciekawszą ilustrację do wybranego wiersza Juliana Tuwima

     Regulamin konkursu
  1. Prace należy wykonać na kartkach formatu A 4 dowolną techniką.
  2. Jeden uczeń może zgłosić kilka prac.
  3. Każda ilustracja powinna na odwrocie zawierać krótką metryczkę:
- tytuł wiersza Juliana Tuwima, 
- imię i nazwisko oraz klasę autora.

      4. Prace można składać w bibliotece lub u pań Doroty Fiebich i Ewy Stasicy do końca października.
     5. Ilustracje będą oceniane w dwóch kategoriach: klas I – III oraz IV – VI przez powołane w  tym celu jury.
     6. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród zwycięzcom nastąpi na apelu szkolnym. 
WIADOMOŚCI BIBLIOTECZNE 2012/ 2013

WYCIECZKA NA TARGI KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY DO WROCŁAWIA
25. 05. 2013 r.WYCIECZKA DO MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ ORAZ DO DRUKARNI ŚW. KRZYŻA W OPOLU7 maja 2013 r. uczniowie kl. IV – VI w ramach zajęć „Galaktyka książki” odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu oraz Wydawnictwo i Drukarnię Św. Krzyża w Opolu. Tu gościliśmy po raz pierwszy. Mieliśmy okazję dowiedzieć się i zobaczyć, co dzieje się z książką od momentu dostarczenia rękopisu (niepisanego już ręcznie) do wydawnictwa aż do ułożenia jej na półce w księgarni.
            Najbardziej zaciekawiła wszystkich praca maszyny drukarskiej obsługiwanej elektronicznie. Duże zainteresowanie wzbudziła też introligatornia, w której wydrukowana książka nabiera ostatecznego kształtu.
            Wycieczkę należy zaliczyć do udanych. Drukarnia do tego stopnia spodobała się uczniom, że kilkoro z nich wyraziło chęć pracy w takim zakładzie w przyszłości. Miłym podsumowaniem wyjazdu był wspólny obiad w restauracji „Fabio” w Czarnowąsach.
Paczki pełne książek, czyli to, co recenzent lubi najbardziej 

            4 marca otrzymaliśmy przesyłkę z Wydawnictwa Akapit Press. Znalazło się w niej osiem książek, które od razu powędrowały do rąk naszych recenzentów.
Po kilku dniach mogliśmy rozpakować kolejną przesyłkę, tym razem z Zakamarków.
Bardzo dziękujemy za wspaniałe książki. Ich recenzje wkrótce będzie można przeczytać na naszym blogu.
         KONKURS BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
„ZGADUJ ZGADULA JAKA TO RASA” ROZSTRZYGNIĘTY!

            Wśród 17 kart z odpowiedziami uczniowie klasy III b wylosowali 3, których autorzy otrzymają nagrody książkowe. Są to:
- Michał Antkowiak z kl. IV a,
- Dawid Cieślak z kl. III b,
- Emilia Sokalska z kl. IV a.

                                                           GRATULUJEMY!


9 MARCA – ŚWIATOWY DZIEŃ PSA

         Z tej okazji biblioteka szkolna zaprasza:
1. na wystawę „Cztery łapy w poezji i w prozie”,
2. do wzięcia udziału w konkursie „Zgaduj zgadula – jaka to rasa”.

(Wśród autorów poprawnych odpowiedzi rozlosowane zostaną nagrody!)

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO


21 lutego 2013 r. (trzeci czwartek lutego) obchodzony jest jako Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas IV – VI do wzięcia udziału w konkursie frazeologicznym. Wykonać należy 2 zadania, a podpisane imieniem i nazwiskiem kartki z odpowiedziami złożyć w bibliotece lub u p. Doroty Fiebich do 1 marca 2013 r. (piątek). Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom nastąpi na apelu szkolnym w marcu.
Szczegółowe informacje na temat konkursu oraz ciekawostki związane z Dniem Języka Ojczystego znajdują się na gazetce obok biblioteki.

SPOTKANIE AUTORSKIE 

   
30 listopada 2012 r. uczniowie klas III b  oraz IV a pod opieką nauczycielek, p. Ewy Stasicy i p.Doroty Fiebich,uczestniczyli w spotkaniu autorskim z popularnym i wielokrotnie nagradzanym pisarzem książek dla dzieci i młodzieży, Grzegorzem Kasdepke, zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Murowie.
W pierwszej części spotkania wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali opowieści twórcy „Kuby i Buby” na temat źródeł pomysłów twórczych, jego drogi do pisarstwa, a także przeczytanych przez samego autora fragmentów jego najnowszych książek.
Druga część, pełna zabawnych sytuacji, zamieniła się w konferencję prasową – każdy mógł zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi. Na koniec do pisarza, który swoją bezpośredniością i poczuciem humoru podbił serca wszystkich uczestników spotkania, ustawiła się długa kolejka po autografy.LISTOPAD I GRUDZIEŃ W BIBLIOTECE


·         Do końca listopada prezentowana będzie wystawa „O człowieku, który kochał dzieci” poświęcona Januszowi Korczakowi.
·         30.11. – udział uczniów klas III b i IV a w spotkaniu autorskim z Grzegorzem Kasdepke w GBP w Murowie.
·         Od 4.12. kiermasz taniej książki pod hasłem „Książka na Mikołaja i pod choinkę”
(stoisko z książkami przygotowane zostanie również podczas konsultacji dla rodziców 6.12. oraz podczas wiejskiego kiermaszu bożonarodzeniowego 16.12.)
·         Około 10.12. – planszowy konkurs dla klas I – III „Choinkowi goście”.


ROK 2012 ROKIEM JANUSZA KORCZAKA
           Obchody Roku Korczakowskiego w Publicznej Szkole Podstawowej w Murowie zaplanowane zostały na październik i listopad. Wszystkie podejmowane działania mają na celu przybliżenie uczniom postaci i działalności Starego Doktora oraz przypomnienie im praw dziecka.
        
 Klasy I – III
   Cykl zajęć w ramach edukacji polonistycznej i środowiskowej:
- „Prawa dziecka i prawa człowieka”.
- „Stary Doktor i jego dzieci” – zapoznanie uczniów z życiem i działalnością J. Korczaka. 
 Klasy IV – VI
1)      Zajęcia z wychowawcą: „Prawa dziecka i prawa człowieka”.
2)      Cykl zajęć z języka polskiego: „Stary Doktor, jego dzieci i książki dla dzieci” – przybliżenie postaci i działalności J. Korczaka (m. In. Analiza i interpretacja wybranych tekstów).
3)      Projekcja filmu A. Wajdy p.t. „Korczak”. 
4)   „O człowieku, co kochał dzieci” - wystawa poświęcona Januszowi Korczakowi oraz
      prawom dziecka w bibliotece szkolnej.
5)    Gazetki ścienne w klasach oraz w holu szkoły.