Biblioteka

BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA W ROKU SZKOLNYM 2015/ 2016 w:
  
Poniedziałek: 9.25 – 11.25;  13.10 – 14.05
Wtorek: 11.15 – 12.25 ; 13:10 - 14:15
Środa: 9:30 - 11:25
Czwartek: 10:15 - 13:15 
Piątek: 9.30 – 10:30

„ Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś
nauczy, albo zapomni o tym, co mu
dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra”
                                 (H. Sienkiewicz)Biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej w Murowie to miejsce przyjazne uczniom. Nasz księgozbiór liczy około 6200 książek. Jest on systematycznie uzupełniany i dostosowany do potrzeb czytelników, głównie uczniów, ale także nauczycieli i rodziców.W minionym roku szkolnym zbiory szkolnej biblioteki wzbogaciły się o 215 pozycji. Były to zakupy ze środków budżetowych oraz wypracowanych przez bibliotekę, ale przede wszystkim dary, m. in. od uczniów, nauczycieli i wydawnictw. Nasz biblioteka wzięła udział w akcji „Tona książek do rozdania”. Dzięki głosom czytelników i sprzymierzeńców zajęliśmy III miejsce w kategorii „Placówki do obdarowania” i otrzymaliśmy informację o przyznaniu nam 50 kilogramów książek. Niestety, do tej pory, mimo kilku zapewnień portalu Nowowydane, organizatora konkursu, o wysyłce nagrody, książki jeszcze do nas nie dotarły. Otrzymaliśmy natomiast wiele ciekawych lektur od wydawnictw i hurtowni książek w zamian za zorganizowanie w bibliotece kiermaszów.Jak co roku, także w r. szkolnym 2013/2014, biblioteka szkolna uroczyście powitała w swoich progach najmłodszych uczniów szkoły – pierwszoklasistów. Wydarzenie to zawsze ma miejsce na początku II okresu.
 Uczestniczyliśmy również w spotkaniu autorskim z pisarką Agnieszką Frączek, które zorganizowane zostało przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Murowie.                 Współpraca z tą instytucją układa się bardzo dobrze, a jednym z jej owoców będzie otrzymanie w październiku 2014 roku depozytu kilkudziesięciu książek zakupionych zgodnie z zapotrzebowaniem naszej biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Wszystkim podejmowanym przez bibliotekę działaniom towarzyszy chęć propagowania wśród uczniów czytelnictwa, rozbudzania zainteresowań i zamiłowań czytelniczych, zaciekawiania dzieci książką i czytaniem. Dlatego kontynuowane są programy „Lekturomania, czyli poczuj radość czytania” oraz „Galaktyka książki”.
Co roku organizowane są kiermasze taniej książki, wystawy i konkursy.                                 
W minionym roku szkolnym uczniowie wypożyczyli 1198 książek, średnio 8,7 na jednego czytelnika. Z czytelni, w której udostępniany jest księgozbiór podręczny, czasopisma oraz komputery, w tym samym czasie skorzystało ok. 3200 użytkowników, co dało ok. 320 wizyt miesięcznie.

.                                              ZAPRASZAMY

Poza wypożyczeniami biblioteka:
1. Prowadzi działalność informacyjną (udzielanie porad, propagowanie zbiorów),
2. Realizuje edukację czytelniczą (w ramach zastępstw),
3. Inspiruje czytelnictwo i rozwija kulturę czytelniczą, poprzez:
    - realizację innowacji z zakresu edukacji czytelniczej i informacyjnej "Galaktyka Książki",


        - kontynuację działań wprowadzonych innowacją „Lekturomania, czyli poczuj radość czytania”,
- realizację w wybranych klasach ogólnopolskiego programu „Czytające szkoły”,
- organizację konkursów czytelniczych,
- systematyczne przygotowywanie wystaw nowości bibliotecznych,
- stałą aktualizację listy książek, które warto przeczytać,
- organizację kiermaszów taniej książki,
- współpracę z Gminną Biblioteką Publiczną w Murowie.
4.  Dysponuje 4 stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu.


Każdego roku w bibliotece PSP w Murowie obchodzony jest w kwietniu Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich , a październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

WIADOMOŚCI BIBLIOTECZNE

 Miło mi poinformować, że nasza biblioteka została wylosowana przez organizatorów Ogólnopolskich Wyborów Książek i pod koniec maja dotarła do nas nagroda w postaci kilku książek dla dzieci oraz podziękowania za organizację wyborów szkolnych.
W całej Polsce do akcji przyłączyło się 2368 placówek, w których głosowało 446989 osób. Szczegółowe wyniki głosowania można znaleźć na stronie www.wyboryksiazek.pl w zakładce wyniki.

1 czerwca Centrum Edukacji Europejskiej (CEO) ogłosiło wyniki rekrutacji do projektu „Czytam sobie w bibliotece”. Jego celem jest promocja czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci. Zainteresowanie bibliotek było ogromne i rozegrała się prawdziwa walka o miejsca – rekrutacja, która miała trwać do 15 września, zakończyła się po 6 dniach.                            Uczestnicy projektu otrzymają m. in. komplety książek, plakaty oraz teczki małego czytelnika zawierające materiały dla dzieci biorących udział w zajęciach czytelniczych.      Nam się udało – biblioteka PSP w Murowie znalazła się wśród 900 szczęśliwców zakwalifikowanych do programu, który realizowany będzie po wakacjach.

LISTA NAJCIEKAWSZYCH KSIĄŻEK WEDŁUG UCZNIÓW
NASZEJ SZKOŁY USTALONA W TRAKCIE SZKOLNYCH WYBORÓW KSIĄŻEK

PRZEPROWADZONYCH 26.02.2015 ROKU

Kliknij, by powiększyć!

   

 KOCIE KONKURSY ROZSTRZYGNIĘTE!

            Oto lista zwycięzców w konkursie plastycznym KOT POCZTOWY:

            KLASY IV – VI

I miejsce  - Milena Złotucha, kl. V b

II miejsce - Amelia Kozieł, kl. V b
                - Marlena Gonsior, kl. VI a
                - Emilia Sokalska, kl. VI a

III miejsce – Lena Jermakowicz, kl. VI a
                  - Ola Czyszczoń, kl. V a
                  -  Ewelina Stachura, kl. V b

KLASY I - III

I miejsce – Vanessa Hermansa, kl. I a
               -  Wojciech Talacha, kl. I b
 
II miejsce – Klaudia Sokalska, kl. II
                 - Natalia Bańska, kl. I a
                 - Oliwia Grubiak, kl. II

III miejsce – Amelia Dambowy, kl. I a
                  - Wiktoria Mikosz, kl. I a


            W konkursie SZUKAMY KOCICH BOHATERÓW dwa równorzędne miejsca I

 zajęły uczennicy klasy IV : Zosia Fiebich i Maja Znamirowska.

            Każda z nich znalazła w książkach ponad 70 kocich postaci. Nagrodę otrzymuje również Wiktoria Mikosz z klasy I a.
                                                                                                                     
                                                                                                                               mgr Dorota Fiebich  

17 lutego to Światowy Dzień Kota. Z tej okazji biblioteka szkolna ogłasza 2 konkursy dla uczniów wszystkich klas:

1) konkurs plastyczny pod hasłem „Kot pocztowy”,
2) konkurs „Szukamy kocich bohaterów”

oraz zaprasza na wystawę „KOCIE SPRAWY”, która prezentowana będzie w bibliotece od 12 lutego 2015 r.

   Dokładne informacje dotyczące konkursów znajdują się na gazetce obok biblioteki oraz w zakładce biblioteka na stronie szkoły. Można je również uzyskać u pani Doroty Fiebich oraz nauczycielek plastyki.

Regulamin konkursu plastycznego
„KOT POCZTOWY”

1.     Wykonaj projekt znaczka pocztowego z kocim motywem.
2.     Praca powinna mieć format A4, technika jej wykonania jest dowolna.
3.     Projekty podpisane na odwrocie (imię, nazwisko ucznia, klasa) należy składać w bibliotece szkolnej do 20.02.2015 r.
4.     Każdy uczestnik konkursu może zgłosić dowolną liczbę prac.
5.     Jury w składzie: nauczyciele plastyki oraz nauczyciel bibliotekarz przyzna po 3 nagrody w dwóch kategoriach wiekowych;
a)      klasy I – III,
b)     klasy IV – VI.

6.     Ogłoszenie wyników nastąpi na początku marca.

KONKURS „SZUKAMY KOCICH BOHATERÓW”

   Na karcie podpisanej imieniem i nazwiskiem ucznia należy podać jak najwięcej imion kocich bohaterów, przy każdym zaznaczając tytuł książki, w której występuje.
   Osoba, która wymieni ich najwięcej, otrzyma „kocią” nagrodę.
   Kartki z imionami kocich bohaterów należy składać w bibliotece lub u pani Doroty Fiebich do 27.02.2015.
   Ogłoszenie wyników nastąpi na początku marca.
                  
POWODZENIA!


DOTARŁA WYCZEKIWANA NAGRODA


   Na początku grudnia 2013 roku biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej w Murowie została zgłoszona przez zaprzyjaźnioną z nami Gminną Bibliotekę Publiczną w Murowie do ogólnopolskiej akcji „Tona książek do rozdania” w kategorii „Placówki do obdarowania”. Konkurs, którego organizatorem był krakowski portal Nowowydane z nowościami wydawniczymi, grami oraz multimediami, trwał od 1.12.2013 r. do 31.03.2014 r. i polegał na zebraniu jak największej ilości głosów internautów. Każdy głosujący mógł oddać jeden głos raz na godzinę.
Dla zwycięzcy w naszej kategorii przygotowano 150 kg książek, dla placówki, która zajęła II miejsce – 100 kg, a dla trzech kolejnych po 50 kg książek.
            Jak już informowałam, nasza biblioteka, na którą oddano blisko 7600 głosów, zajęła V miejsce, a co się z tym wiązało, spodziewaliśmy się przesyłki z 50 kg książek.
Na nagrodę przyszło nam jednak czekać długo, ale wreszcie dotarła. Tuż przed Bożym Narodzeniem otrzymaliśmy 2 kartony pełne książek (85 egzemplarzy). Część z nich wzbogaci zbiory biblioteki, część zostanie przeznaczona na nagrody dla uczniów.
            Pragnę podziękować wszystkim, którzy głosowali na naszą szkolną bibliotekę. Wiem, że wielu z nich robiło to w sposób bardzo systematyczny. Mamy swoich sprzymierzeńców również za granicami Polski. Na koniec składam jeszcze raz podziękowania Gminnej Bibliotece Publicznej w Murowie – pani dyrektor Halinie Lubacz oraz pani Małgosi Stefanek - za pamięć o naszej bibliotece, życzliwość i zgłoszenie nas do konkursu.         


mgr Dorota Fiebich

Nowe książki w szkolnej bibliotece

W październiku 2014 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Murowie realizowała projekt „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z zapotrzebowaniem partnerskich bibliotek szkolnych”.
Po wspólnych ustaleniach z biblioteką Publicznej Szkoły Podstawowej w Murowie powstała lista książek oraz audiobooków, które zostały zakupione i przekazane nam w depozyt. Wszystkie znalazły już miejsce na bibliotecznych półkach. Wśród nowości znajdują się zarówno lektury szkolne, jak również beletrystyka dziecięca.
W sumie otrzymaliśmy 68 woluminów oraz 4 audiobooki 
o łącznej wartości 1340,95 zł.
Depozyt ten w znaczący sposób zasilił księgozbiór naszej szkolnej biblioteki, m.in. poprzez uzupełnienie i wzbogacenie zestawu lektur.


                                                                                             mgr Dorota Fiebich
   
SPOTKANIE AUTORSKIE Z AGNIESZKĄ FRĄCZEK


            22 listopada 2013 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Murowie odbyło się spotkanie autorskie z poetką, panią Agnieszką Frączek. Uczestniczyli w nim uczniowie klas II, III oraz IV a i IV b Publicznej Szkoły Podstawowej w Murowie. Do spotkania tego przygotowywaliśmy się już wcześniej na lekcjach języka polskiego, czytając fragmenty książek poetki oraz rozmawiając o poruszanych w nich problemach językowych.

            Najpierw pani Agnieszka opowiadała nam o sobie i czytała swoje wiersze. Stanowiły one pretekst do rozmowy o popełnianych przez Polaków„bykach” językowych, o wyrazach wieloznacznych oraz słowach, które mają identyczne brzmienie, ale zapisywane są w różny sposób. Poetka uczulała nas, na przykład, na poprawną wymowę wyrazu WŁĄCZAĆ oraz prawidłową odmianę liczebników porządkowych wielowyrazowych.

            W następnej części spotkania zadawaliśmy pisarce różne pytania dotyczące jej życia i twórczości, na które wyczerpująco odpowiadała. Na koniec spotkania mogliśmy otrzymać autograf poetki i zrobić z nią zdjęcie.

            Naszym podziękowaniem za za ciekawe i pouczające spotkanie były kwiaty oraz obraz przedstawiający koty, ulubione zwierzęta pani Agnieszki, wykonany przez nasze koleżanki: Oliwię Bryzę, Oliwię Nawrot oraz Amelię Kozieł.2013 – Rok Juliana Tuwima

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima – we wrześniu obchodziliśmy 119 rocznicę urodzin poety, a w grudniu przypada 60 rocznica śmierci autora „Lokomotywy”. Z tej okazji oraz z okazji Światowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych (październik) biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej w Murowie przygotowała dla swoich czytelników dwie propozycje:

1.      Wystawę poświęconą Julianowi Tuwimowi.
2.      Konkurs plastyczny dla wszystkich uczniów na najciekawszą ilustrację do wybranego wiersza Juliana Tuwima

     Regulamin konkursu
  1. Prace należy wykonać na kartkach formatu A 4 dowolną techniką.
  2. Jeden uczeń może zgłosić kilka prac.
  3. Każda ilustracja powinna na odwrocie zawierać krótką metryczkę:
- tytuł wiersza Juliana Tuwima, 
- imię i nazwisko oraz klasę autora.

      4. Prace można składać w bibliotece lub u pań Doroty Fiebich i Ewy Stasicy do końca października.
     5. Ilustracje będą oceniane w dwóch kategoriach: klas I – III oraz IV – VI przez powołane w  tym celu jury.
     6. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród zwycięzcom nastąpi na apelu szkolnym. 
WYCIECZKA NA TARGI KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY DO WROCŁAWIA
25. 05. 2013 r.WYCIECZKA DO MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ ORAZ DO DRUKARNI ŚW. KRZYŻA W OPOLU7 maja 2013 r. uczniowie kl. IV – VI w ramach zajęć „Galaktyka książki” odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu oraz Wydawnictwo i Drukarnię Św. Krzyża w Opolu. Tu gościliśmy po raz pierwszy. Mieliśmy okazję dowiedzieć się i zobaczyć, co dzieje się z książką od momentu dostarczenia rękopisu (niepisanego już ręcznie) do wydawnictwa aż do ułożenia jej na półce w księgarni.
            Najbardziej zaciekawiła wszystkich praca maszyny drukarskiej obsługiwanej elektronicznie. Duże zainteresowanie wzbudziła też introligatornia, w której wydrukowana książka nabiera ostatecznego kształtu.
            Wycieczkę należy zaliczyć do udanych. Drukarnia do tego stopnia spodobała się uczniom, że kilkoro z nich wyraziło chęć pracy w takim zakładzie w przyszłości. Miłym podsumowaniem wyjazdu był wspólny obiad w restauracji „Fabio” w Czarnowąsach.
Paczki pełne książek, czyli to, co recenzent lubi najbardziej 

            4 marca otrzymaliśmy przesyłkę z Wydawnictwa Akapit Press. Znalazło się w niej osiem książek, które od razu powędrowały do rąk naszych recenzentów.
Po kilku dniach mogliśmy rozpakować kolejną przesyłkę, tym razem z Zakamarków.
Bardzo dziękujemy za wspaniałe książki. Ich recenzje wkrótce będzie można przeczytać na naszym blogu.
         KONKURS BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
„ZGADUJ ZGADULA JAKA TO RASA” ROZSTRZYGNIĘTY!

            Wśród 17 kart z odpowiedziami uczniowie klasy III b wylosowali 3, których autorzy otrzymają nagrody książkowe. Są to:
- Michał Antkowiak z kl. IV a,
- Dawid Cieślak z kl. III b,
- Emilia Sokalska z kl. IV a.

                                                           GRATULUJEMY!


9 MARCA – ŚWIATOWY DZIEŃ PSA

         Z tej okazji biblioteka szkolna zaprasza:
1. na wystawę „Cztery łapy w poezji i w prozie”,
2. do wzięcia udziału w konkursie „Zgaduj zgadula – jaka to rasa”.

(Wśród autorów poprawnych odpowiedzi rozlosowane zostaną nagrody!)

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO


21 lutego 2013 r. (trzeci czwartek lutego) obchodzony jest jako Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas IV – VI do wzięcia udziału w konkursie frazeologicznym. Wykonać należy 2 zadania, a podpisane imieniem i nazwiskiem kartki z odpowiedziami złożyć w bibliotece lub u p. Doroty Fiebich do 1 marca 2013 r. (piątek). Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom nastąpi na apelu szkolnym w marcu.
Szczegółowe informacje na temat konkursu oraz ciekawostki związane z Dniem Języka Ojczystego znajdują się na gazetce obok biblioteki.

SPOTKANIE AUTORSKIE 

   
30 listopada 2012 r. uczniowie klas III b  oraz IV a pod opieką nauczycielek, p. Ewy Stasicy i p.Doroty Fiebich,uczestniczyli w spotkaniu autorskim z popularnym i wielokrotnie nagradzanym pisarzem książek dla dzieci i młodzieży, Grzegorzem Kasdepke, zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Murowie.
W pierwszej części spotkania wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali opowieści twórcy „Kuby i Buby” na temat źródeł pomysłów twórczych, jego drogi do pisarstwa, a także przeczytanych przez samego autora fragmentów jego najnowszych książek.
Druga część, pełna zabawnych sytuacji, zamieniła się w konferencję prasową – każdy mógł zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi. Na koniec do pisarza, który swoją bezpośredniością i poczuciem humoru podbił serca wszystkich uczestników spotkania, ustawiła się długa kolejka po autografy.LISTOPAD I GRUDZIEŃ W BIBLIOTECE


·         Do końca listopada prezentowana będzie wystawa „O człowieku, który kochał dzieci” poświęcona Januszowi Korczakowi.
·         30.11. – udział uczniów klas III b i IV a w spotkaniu autorskim z Grzegorzem Kasdepke w GBP w Murowie.
·         Od 4.12. kiermasz taniej książki pod hasłem „Książka na Mikołaja i pod choinkę”
(stoisko z książkami przygotowane zostanie również podczas konsultacji dla rodziców 6.12. oraz podczas wiejskiego kiermaszu bożonarodzeniowego 16.12.)
·         Około 10.12. – planszowy konkurs dla klas I – III „Choinkowi goście”.


ROK 2012 ROKIEM JANUSZA KORCZAKA
           Obchody Roku Korczakowskiego w Publicznej Szkole Podstawowej w Murowie zaplanowane zostały na październik i listopad. Wszystkie podejmowane działania mają na celu przybliżenie uczniom postaci i działalności Starego Doktora oraz przypomnienie im praw dziecka.
        
 Klasy I – III
   Cykl zajęć w ramach edukacji polonistycznej i środowiskowej:
- „Prawa dziecka i prawa człowieka”.
- „Stary Doktor i jego dzieci” – zapoznanie uczniów z życiem i działalnością J. Korczaka. 
 Klasy IV – VI
1)      Zajęcia z wychowawcą: „Prawa dziecka i prawa człowieka”.
2)      Cykl zajęć z języka polskiego: „Stary Doktor, jego dzieci i książki dla dzieci” – przybliżenie postaci i działalności J. Korczaka (m. In. Analiza i interpretacja wybranych tekstów).
3)      Projekcja filmu A. Wajdy p.t. „Korczak”. 
4)   „O człowieku, co kochał dzieci” - wystawa poświęcona Januszowi Korczakowi oraz
      prawom dziecka w bibliotece szkolnej.
5)    Gazetki ścienne w klasach oraz w holu szkoły.